Organizacija SOS Dječija sela u BiH od 2008. implementira Projekat jačanja porodice u Mostaru. Glavni cilj projekta je prevencija odvajanja djece od njihove porodice porijekla, te povećanje kvalitete života i poštivanje dječijih prava u porodicama koje su, prema Porodičnom zakonu i SOS ključnim dokumentima, prepoznate kao rizične. Trenutno je u program u Mostaru uključeno 198 djece i 23 mladih koji odrastaju u 86 porodica na području Grada Mostara. Projekat pruža usluge djeci i roditeljima, te ojačava kapacitete profesionalaca u lokalnoj zajednici u cilju ostvarivanja sveobuhvatnog pristupa podrške porodici.
Za potrebe realizacije planiranih aktivnosti Projekta Jačanja porodice Mostar (Porodični centar), neophodan je psiholog, sa iskustvom u radu sa roditeljima, djecom, mladima i profesionalcima iz zajednice.
Zadaci i odgovornosti
- Učešće u izradi godišnjeg plana rada, timsko rješavanje tekućih problema, psihološka procjena članova porodice, psihološko savjetovanje i/ili terapija, priprema programa individualnog i grupnog rada sa svim članovima porodice, pomoć koordinatoru u domeni kontakata sa potencijalnim i postojećim partnerima, kreativan doprinos obogaćivanju sadržaja projekta i aktivno učešće u svim aktivnostima u Porodičnom centru i SOS Programu Mostar.
- Planiranje i implementiranje, samostalno ili sa saradnicima, aktivnosti predviđenih Razvojnim planovima porodica, a koje su u skladu sa zanimanjem (psiholog). Izrada i redovno dopunjavanje dokumentacije propisane procedurom Vođenja slučaja, redovno ažuriranje Programske baze podataka, izvještajni i konsultativni sastanci sa case managerim-a (voditeljima slučaja) u Centru za socijalni rad Mostar i drugim partnerima.
- Istraživanje potreba i interesovanja djece, mladih i roditelja
- Kreiranje programa i radionica za djecu, mlade i roditelje
- Vođenje Kluba roditelja i podrška u vođenju Dječijeg i Teen kluba
- Kreiranje edukativnih i drugih programa i radionica za roditelje
- Rad sa porodicama uključenim u Projekat jačanja porodice po procedurama za Vođenje slučaja
- Saradnja sa profesionalcima na SOS Programu Mostar u svrhu profesionalne podrške i angažmana u skladu sa zanimanjem (psiholog)
- Saradnja sa školama i drugim partnerima i pružateljima usluga
- Organiziranje izleta i posjeta kulturnim, sportskim i drugim manifestacijama
- Priprema istraživačkih i drugih izlaganja sa svrhom prezentacije projekta
Neophodne kvalifikacije i kompetencije
- VSS, završen fakultet društvenog smjera – psihologija
- Poznavanje rada na računaru (MS Office)
- Položen vozački ispit B kategorije
- Aktivno znanje i korištenje engleskog jezika
- Poznavanje grupne dinamike i rada sa djecom, tinejdžerima i roditeljima
- Poznavanje savjetodavnog rada sa djecom, roditeljima i porodicom
- Izuzetno poznavanje UN Konvencije o pravima djeteta i njene primjene u svakodnevnom i direktnom radu sa djecom i roditeljima
- Vještine izvještavanja i poslovnog komuniciranja
- Sposobnost samostalnog obavljanja zadataka i preuzimanje incijative
- Spremnost na rad u multidisciplinarnom timu
- Spremnost na dinamičan rad, dodatne zadatke
- Najmanje godinu dana iskustva na istim ili sličnim poslovima