Društvene mreže šansa da nađete posao!


PODIJELI.

U današnje vrijeme, završiti fakultet bez da ste već započeli negdje da radite, je pravi rizik. Prvo što diplomci rade kada završe sa školovanjem je prave svoju biografiju. Međutim poslodavce danas zanima i da li se podaci koje ostavljate na internetu poklapaju sa onima u vašem CV-ju.

Istraživanja su pokazala, da je čak 78%  poslodavaca savršenog radnika pronašlo preko društvenih mreža.
U današnje doba CV, preporuka i motivaciono pismo su obavezni kada se prijavljujete za novi posao, ali ako kandidat ne prođe provjeru na društvenim mrežama on neće ni biti pozvan na razgovor za posao.
Poslodavcu svoje potencijalne zaposlenje sada provjeravaju na Linkedin-u (čak 92% njih), na Facebooku (24%) i Twiteru (14%).

Linkedin, najveća profesionalna društvena mreža, sa preko 300 miliona članova, je prvi sajt koji poslodavci provjere kada razmatraju novog kandidata. Na ovom sajtu provjeravaju njegovo profesionalno iskustvo, koliko dugo je radio i određene vještine koje posjeduju.
A na Facebooku, Twiteru i Google Plusu poslodavci provjeravaju da li je kandidat dobar kadar što se tiče ljudskih osobina, a to gledaju kroz postove, video snimke, muziku i lajkove.

Facebook – Uvijek obratite pažnju da vaš profil na Fejsbuku izgleda reprezentativno i najstrožem profesionalnom regruteru. Pazite koje fotografije, video snimke i postove dijelite. Na fejsbuku poslodavci provjeravaju vaš karakter.

Twiter – Koristite Twiter da pratite vijesti i teme, pitate i dobijete odgovore, pišete o svom poslu i najvažnije upoznajete ljude. Obratite pažnju da pratite ljude i organizacije koji su u vašoj interesnoj sferi, tako će poslodavac znati da uvijek pokušavate da budete u toku sa važnim vijestima i informacijama.
O sebi – Ovaj odeljak na društvenim mrežama koristite da napravite malu digitalnu poslovnu kartu. Kratka biografija, slika i linkovi do svih vaših profila na društvenim mrežama. U ovom odjeljku skrenite pažnju da ste jedinstveni i gradite mrežu ljudi koje smatrate zanimljivim.

Linkedin – Nemojte da vas obeshrabe detaljni profili profesionalaca. Čak iako niste mnogo radili, na ovoj mreži možete da pokažete sve svoje vještine i sposobnosti i gradite svoju profesionalnu mrežu. Napišite koje ste časove pohađali, gdje ste volontirali, koje ste seminare i konferencije posjetili. Možete da zamolite i profesora, organizaciju ili prijatelja da vam napiše preporuku. Samo se pobrinite da imate profesionalnu fotografiju.