Ananas je porijeklom sa Kariba, ali se danas uzgaja širom svijeta, uglavnom u tropskim krajevima. Raste u zemlji, 1-1,5 m visine, sa velikim 30-100 cm dugim listovima, koji okružuju debelo stablo. Plod ananasa je specifičan zbog ljuskaste površine, a može narasti do mase od tri kilograma. Žuto meso ploda ima prepoznatiljiv aromatičan okus,pa se iz tih razloga koristi za dekoraciju i aromatizaciju.
Ananas je izuzetno bogat vitaminima B kompleksa kao i kalijem, kalcijem, magnezijem, fosforom i u manjoj količini željezom i cinkom. Ono što ananas čini jednim od najboljih prirodnih ljekovitih sredstava je izuzetno visok udio bromelina. Bromelin je prozvan čudotovornim enzimom, a razlog tome su njegova mnogobrojna pozitivna svojstva kao što su: sprječavanje zgrušavanja krvi, snižavanje krvnog pritiska, a doprinosi i razgradnji nakupina na unutrašnjim stijenkama žila.
Blagotvorni učinci ananasa:
Mnogi liječnici preporučuju postoperativni tretman koji uključuje primjenu ananasa. Smatra se da smiruje upale, umanjuje otok i hematome.
Služi za poticanje apetita i jačanje probave, pa se primjenjuje kao dio ishrane kod tretiranja anoreksičnih osoba.Djeluje kao mišićni relaksant, što je poželjno kod menstrualnih grčeva ili zapaljenja mišića kod sportista.Pored fizičkog uticaja, potrebno je pomenuti da ovo kraljevsko voće liječi našu psihu. Naime, ananas štiti naš organizam od negativnih posljedica stresa, te se preporučuje depresivnim osobama, jer se smatra da popravlja raspoloženje.
Ananas ima i anti-aging djelovanje. Ne samo da je zadužen za unutrašnju čistoću organizma, on hrani našu kožu, čuva njenu vlažnost, čisti je i sakuplja njene pore. Sok od ananasa se primjenjuje kod tretiranja staračkih pjega, koje vremenom blijede ili u potpunosti nestaju.
Zbog činjenice da ubrzava metabolizam, neizostavan je dio svake dijete. S obzirom da sagorijeva masnoće, ananas je uspješan borac protiv celulita i viška kilograma.Nije neobično da se ananas koristi kao dodatak jelima u ishrani. Ovo egzotično voće izvrsno se slaže s rumom, cimetom i đumbirom. Za razliku od nas, u svjetskim kuhinjama ananas se upotrebljava i za pripremu glavnih jela poput mesnih ražnjića ili pirjane piletine u umaku od ananasa.
U karipskim zemljama, ananas je cijenjen afrodizijak.Unatoč svim dobrim učincima koje nam ananas pruža, njegovi nezreli plodovi su dosta kiseli, sadrže izuzetno veliku količinu kiseline, pa bi ih trebali izbjegavati ljudi s upalama želučane sluznice, čirom na želucu ili dvanaestopalačnom crijevu. Ananas i sok ananasa nisu preporučljivi ni za vrijeme trudnoće.
Za kraj vam nudimo 3 recepta koji će vas riješiti problema s vašom kožom:
Maska protiv suhe kože lica
Zgnječeno meso ananasa pomiješajte sa kašikom jogurta i nanesite na lice. Nakon 15 minuta isperite mlakom vodom.
Peeling protiv grube kože
Dijelove tijela s posebno grubom i hrapavom kožom, na laktovima, koljenima i petama trljajte unutarnjom stranom kore ananasa koja vam je ostala nakon što ste iskoristili njegovo meso.
Peeling za tijelo
Pripremite pire od 500 g ananasa i izmiješajte ga s 100 ml vode. Dodajte 2 kašike kukuruznog brašna, 1 kašiku gela za tuširanje i 1 kašiku maslinovog ulja. Peelingom masirajte tijelo, a zatim ga isperite mlakom vodom.
Piše: Lejla Čoloman