Referenca projekta br.: IPA III/2024/458-876
Inicijativa za digitalnu inkluziju (IDI projekat) – regionalni projekat finansiran od strane Evropske komisije po ugovoru o grantu IPA III/2024/458-876
Javni poziv za odabir organizacije civilnog društva (grassroot organizacija) za saradnički zagovarački poduhvat – za prijave organizacija iz Bosne i Hercegovine
Rok za prijavu: 13. april 2025. godine do 23.59 h.
Opis i pozadina javnog poziva
Projekat Inicijativa za digitalnu inkluziju (Digital Inclusion Initiative – DII), finansiran od strane Evropske komisije, implementira konzorcijum organizacija kojeg čine: Centar za obrazovne inicijative Step by Step, Bosna i Hercegovina; Centar za obrazovne politike (COP), Srbija; Kosovski centar za obrazovanje (KEC), Kosovo; Centar za razvoj civilnog društva (CSDC), Albanija; proMENTE socijalna istraživanja, Bosna i Hercegovina; te Makedonski centar za građansko obrazovanje, Sjeverna Makedonija.
Projekat IDI je trogodišnji regionalni projekat čija realizacija je započela u decembru 2024. godine i koji se finansira kroz Instrument pretpristupne pomoći Evropske unije (IPA). IDI projekat se fokusira na unapređenje uloga i kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD), promoviranje inkluzivnog razvoja politika i zagovaranja, te stvaranje okruženja u kojem digitalna inkluzija postaje temelj jačanja participativne demokratije i težnji ka približavanju Evropskoj uniji. Fokusirajući se na digitalnu inkluziju, projekat se bavi kritičnim aspektom moderne participativne demokratije – pružanjem ravnopravnog pristupa digitalnim alatima i informacijama, što je neophodno za informisano učešće građana i angažovanje u demokratskim procesima, a takođe se bavi i važnim aspektom procesa približavanja EU.
Specifični cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za angažovanje u procesu kreiranja politika i donošenja odluka.
Projekat se nadovezuje na postojeće poduhvate za unapređenje digitalne infrastrukture, e-uprave i pristupa brzom internetu kroz zagovaranje inkluzivnih politika, poboljšanje digitalne pismenosti i podsticanje angažmana zajednice.
Kako bi se ostvarili ciljevi i zadaci projekta, iz svake zemlje u kojoj se realizuje Inicijativa za digitalnu inkluziju bit će odabrana po jedna lokalna partnerska organizacija civilnog društva, odnosno u Bosni i Hercegovini će biti odabrana jedna tzv. grassroot organizacija. Osim činjenice da je aktivna unutar zajednice, ova organizacija bi trebala direktno raditi s marginaliziranim grupama i biti dobro povezana s lokalnim zajednicama. Uz podršku i usmjeravanje Centra za obrazovne inicijative Step by Step i ostalih partnerskih organizaciju u projektu, izabrana organizacija će razviti prijedlog lokalnog projekta u oblasti digitalne inkluzije za najmanje jednu marginaliziranu grupu/zajednicu unutar svoje regije. Te zajednice će biti odabrane na osnovu svojih specifičnih izazova vezanih za digitalnu inkluziju – područja u kojima su razlike u pristupu digitalnim alatima i uslugama najizraženije. Dizajn ciljnih lokalnih intervencija strukturiran je u tri faze: provođenje detaljne procjene potreba, detaljno planiranje projekta i provođenje projekta uz dobivanje potrebnih odobrenja kako bi se osigurala usklađenost.
Kroz projektne aktivnosti će se unapređivati kapaciteti izabranih lokalnih organizacija civilnog društva da podrže digitalnu inkluziju osjetljivih grupa kroz mentorstvo, aktivno učešće u razvoju politika i zagovaranju, kao i aktivnostima umrežavanja na državnom i regionalnom nivou. Od izabrane organizacije se očekuje da blisko sarađuje sa Centrom za obrazovne inicijative Step by Step tokom svih faza projekta i da djeluje kao snažan nosilac zagovaračkih aktivnosti za primjenu preporučenih politika i praksi digitalne inkluzije.
Lokalne intervencije i aktivnosti bit će dodatno definirane zajedno sa COI Step by Step nakon odabira lokalne partnerske organizacije. U fazi prijave, organizacija mora dokazati svoje kapacitete, interes i ponuditi ideje za potencijalne intervencije.
Ciljevi javnog poziva
Opći cilj poziva: Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva da budu učinkoviti i odgovorni akteri sposobni da konstruktivno sarađuju sa relevantnim zainteresovanim stranama u oblasti digitalne inkluzije.
Specifični cilj poziva: Osnaživanje organizacija civilnog društva da se suoče sa izazovima digitalne inkluzije marginaliziranih grupa kroz aktivnosti osmišljene s ciljem da poboljšaju uključenost tih grupa u život zajednice i podignu svijest lokalnih aktera o preprekama i mogućnostima digitalne inkluzije.
Ciljne grupe
Ciljne grupe lokalnog projekta su osjetljive društvene grupe, a naročito ženska populacija i mladi ljudi u marginalizovanim zajednicama, kao i druge grupe kojima je potreban pristup digitalnim alatima, umrežavanje i obuke u domenu vještina za prevazilaženje barijera usljed socio-ekonomskog statusa, geografske izolacije i drugih faktora. Uključivanje različitih marginaliziranih grupa, uključujući žene, mlade, osobe s invaliditetom, etničke manjine i ekonomski ugrožene pojedince, potiče se kako bi se promovisalo ravnopravno učešće i zastupljenost.
Očekivani rezultati poziva
- Unapređeni kapaciteti organizacija civilnog društva da se zagovaraju i realizuju inicijative za digitalnu inkluziju.
- Uvođenje novih praksi za ostvarivanje digitalne inkluzije u okviru zajednice.
Vremenski okvir za implementaciju
Trajanje projekta je do 24 meseca.
Početak implementacije lokalnog projekta koji će realizovati izabrana organizacija civilnog društva planirana je od januara 2026. godine.
Obaveze izabrane organizacije
Od izabrane lokalne partnerske organizacije se očekuje da:
- Bude dio Koalicije/mreže posvećene digitalnoj inkluziji koja se uspostavlja u okviru projekta. Aktivnosti Koalicije će uključivati najmanje 5 događaja/sastanaka;
- Učestvuje u ljetnjoj školi koja će se održati u nekoj od zemalja u regionu. Centralna komponenta ljetnje škole biće obuka učesnika o planiranju i realizaciji u lokalnih projekata;
- Učestvuje na regionalnoj radionici s ciljem razmjene iskustava;
- Učestvuje na tri online webinara o temama u vezi digitalne inkluzije;
- Uradi procjenu potreba na lokalnom nivou kako bi se identifikovale prepreke sa kojima se suočavaju osjetljive grupe u oblasti digitalne inkluzije;
- Izradi detaljan plan za lokalnu intervenciju u okviru projekta u trajanju od 12 do 14 meseci (u saradnji sa COI Step by Step);
- Realizuje lokalnu intervenciju u okviru projekta u planiranom trajanju između 12 i 14 meseci;
- Izradi i dostavi potrebne narativne i finansijske izveštaje na zahtjev Konzorcijuma projekta, odnosno Centra za obrazovne inicijative Step by Step.
Detalji finansiranja
Grant maksimalne vrijednosti do 52.000 EUR će biti dodijeljen izabranoj organizaciji. Najmanje 15% od dodijeljenog iznosa granta treba da bude usmjereno za aktivnosti jačanja kapaciteta izabrane organizacije (obuke, direktna podrška itd.) dok je najmanje 20.000 EUR potrebno usmjeriti za lokalnu intervenciju.
Bespovratna sredstva/grant će biti predmet izvještavanja u skladu sa Praktičnim vodičem kroz procedure ugovaranja pomoći EU trećim zemljama (PRAG).
Područja interesa/primjeri mogućih aktivnosti
Ovaj poziv ima za cilj da podrži lokalnu grassroot organizaciju civilnog društva koja pokaže sposobnost, motivaciju i kapacitete da se uključi u jednu ili više navedenih ili sličnih aktivnosti:
- Kampanja podizanja svijesti usmjerena na lokalne aktere i donosioce odluka da razviju inkluzivne digitalne politike, ističući prednosti i rizike digitalnog angažovanja,
- Aktivnosti na nivou zajednice kako bi se olakšao pristup digitalnim alatima i resursima, uključujući organizovanje radionica u cilju unapređivanja digitalne pismenosti, radionice inkluzivnog dizajna kako bi se osiguralo da digitalna rješenja zadovoljavaju potrebe svih članova zajednice i sl.
- Dokumentovanje i širenje dobrih praksi digitalne inkluzije, izrada lokalnih digitalnih sadržaja kao što su blogovi, online zajednice itd.
- Razmjena iskustava i umrežavanje sa drugim organizacijama civilnog društva koje rade u oblasti digitalne inkluzije, uključujući razmjenu iskustava u implementaciji digitalnih alata i strategija,
- Aktivnosti izgradnje kapaciteta fokusirane na strateško planiranje, prikupljanje sredstava i uključivanje zajednice, zajedno sa tehničkom podrškom i mentorskim programima koji pomažu pojedincima u suočavanju sa digitalnim izazovima,
- Školske inicijative kao što su digitalni klubovi za podsticanje interesovanja mladih za tehnologiju i podsticanje njihovog učešća u digitalnoj zajednici,
- Predlaganje inovacija i lokalnih rješenja u cilju poboljšanja digitalne inkluzije na lokalnom nivou,
- Mentorski programi kontinuiranog učenja i izgradnje digitalnih vještina među članovima zajednice i lokalnim organizacijama.
Plan lokalnog projekta i konkretne aktivnost i će zajednički osmislit i izabrana organizacija i Centar za obrazovne inicijative Step by Step, na osnovu urađene detaljne analize potreba.
Uloga Konzorcijuma projekta
Konzorcijum projekta će unaprijediti kapacitete odabranih organizacija na lokalnom nivou kako bi podržao digitalnu inkluziju marginaliziranih grupa kroz mentorstvo, aktivno učešće u razvoju politika i zagovaranju, kao i kroz umrežavanje na državnom i regionalnom nivou. Konzorcijum projekta će također razviti mentorski paket koji će specificirati podršku koju pružaju projektni partneri, te će organizirati niz događaja
za izgradnju kapaciteta kako bi se unaprijedile sposobnosti odabranih organizacija kao što su: ljetna škola, inicijativa za kontinuiranu razmjenu znanja, radionice, virtualne sesije učenja, prikaz najboljih praksi, davanje povratnih informacija, repozitorij resursa i sl.
Evaluacija i odabir lokalne partnerske organizacije
Proces selekcije
Odabir lokalne partnerske organizacije je proces organiziran u dvije faze: početna predselekcija (koja se sastoji od administrativne provjere i provjere ispunjavanja uslova na osnovu prijavne dokumenatacije) i evaluacija. Sve prijave će biti inicijalno ocijenjene kako bi se osiguralo da ispunjavaju opće zahtjeve i da su u skladu s kriterijima prihvatljivosti, kako slijedi:
Zainteresovana organizacija mora ispunjavati sljedeće kriterije:
- Udruženje građana/nevladina organizacija osnovana i registrovana u Bosni i Hercegovini na bilo kojem nivou administrativnog uređenja (Prednost će imati organizacije koje svoje aktivnosti sprovode van Sarajeva i u ruralnim područjima);
- Organizacija ima najmanje jednu godinu iskustva u radu sa lokalnom zajednicom u kojoj planira realizovati aktivnosti projekta;
- Organizacija posjeduje kapacitete da se bavi izazovima digitalne inkluzije u lokalnoj zajednici i kapacitete za učinkovito zagovaranje na lokalnom nivou.
Proces evaluacije
Kroz evaluacijski dio procesa selekcije prijavljene organizacije će biti ocijenjene na osnovu kriterija navedenih u nastavku kako bi se osigurala njihova sposobnost za učinkovit doprinos poboljšanju digitalne inkluzije. Svaki kriterij procjenjuje različite aspekte iskustva, kapaciteta i strateškog pristupa organizacije. Prijave organizacija će biti ocijenjene na temelju njihovog dokazanog iskustva, strateškog pristupa i potencijala za ostvarivanje značajnog utjecaja u unapređenju digitalne inkluzije u lokalnim zajednicama. Detaljniji opisi kriterija ocjenjivanja navedeni su u tabeli ispod.
Tabela kriterija za izbor organizacije civilnog društva
Kriterij | Maksimalni rezultat | Objašnjenje |
1. Administrativna usklađenost | DA/NE | Osnovni administrativni zahtjevi: Popunjen prijavni obrazac/aplikacija,Rješenje o registraciji/upisu u registar udruženja građana;Organizacija ima najmanje jednu godinu iskustva u radu sa lokalnom zajednicom; |
Kriterij | Maksimalni rezultat | Objašnjenje |
Finansijski izvještaji organizacije za prethodne 3 godine (2022., 2023., 2024.) – ukoliko organizacija ne posjeduje sve finansijske izvještaje, dostavljena izjava u kojoj se navode razlozi;Radne biografije ključnih članova osoblja organizacije. | ||
2. Iskustvo u radu sa lokalnim zajednicama | 10 | Procjena dosadašnjih rezultata organizacije u radu sa marginaliziranim grupama i uključivanju lokalnih zajednica. Najmanje 1 godina iskustva. Malo ili nimalo iskustva (0-1 bodova) Ograničeno iskustvo (2-4 boda) Iskustvo sa nekoliko marginalizovanih grupa, neki pozitivni ishodi (5-7 bodova). Veliko iskustvo sa više marginalizovanih grupa, priloženi i dokazivi pozitivni ishodi (8-10 bodova) |
3. Razumijevanje potreba za digitalnom inkluzijom u lokalnoj zajednici i zagovaranjem | 10 | Procjena do sada pokazane sposobnosti organizacije da se suoči s izazovima digitalne uključenosti u lokalnoj zajednici i provodi učinkovito zagovaranje. Malo ili nimalo prethodnog iskustva u oblasti digitalne inkluzije ili u zagovaranju (0-1 bodova). Postoje konkretna iskustva aktivnosti za unaprjeđivanje digitalne inkluzije ili zagovaranje, ali su ograničeni u uticaju, obuhvatu i strateškom pristupu (2- 4 boda)Dokazano iskustvo u inicijativama za digitalnu inkluziju sa mjerljivim uticajem na zajednicu, participacijom zainteresovanih strana i umjerenom održivošću (5-7 bodova). Veliko iskustvo u digitalnoj inkluziji sa dokazanim, održivim inicijativama, snažnim uticajem zainteresovanih strana i strateškim dugoročnim uticajem (8-10 bodova) |
4. Umrežavanje i saradnja | 5 | Procjena sposobnosti i iskustva organizacije da sarađuje sa drugim organizacijama civilnog društva, domaćim/regionalnim akterima i mrežama. Nema prethodnog iskustva u radu sa organizacijama civilnog društva, zainteresovanim stranama ili mrežama, bez dokaza o partnerstvima ili zajedničkim inicijativama (0 bodova)Minimalno ili ograničeno iskustvo u saradnji sa drugim organizacijama ili zainteresovanim stranama (1-2 boda) Ima iskustva u radu sa OCD i zainteresovanim stranama kroz strukturiranu saradnju, zajedničke inicijative ili učešće u mrežama sa mjerljivim doprinosima (3-4 boda)Aktivno učestvuje u domaćim/regionalnim mrežama, koordinira ili djelimično koordinira inicijative sa OCD i zainteresovanim stranama sa dugoročnim partnerskim pristupom (5 bodova) |
Ukupan maksimalni rezultat | 25 |
Dokumentacija potrebna za prijavu
- Popunjen Obrazac za prijavu (Prilog 1)
- Rješenje o registraciji/upisu u registar udruženja građana (skenirani dokument);
- Finansijski izvještaji organizacije za prethodne 3 godine (2022, 2023, 2024 – skenirani dokumenti) – ukoliko organizacija ne posjeduje sve finansijske izvještaje, dostavljena izjava u kojoj se navode razlozi;
- Radne biografije ključnih članova osoblja organizacije.
Broj prijava i dodijeljenih grantova po organizaciji
Prijaveljene organizacije mogu dostaviti samo jednu (1) prijavu u okviru ovog poziva za dostavljanje prijedloga.
Prijaveljene organizacije ne mogu dobiti više od jednog (1) granta u okviru ovog poziva za dostavljanje prijedloga.
Podnošenje prijava
Kompletnu dokumentaciju potrebno je dostaviti isključivo putem e-maila na office@coi-stepbystep.ba sa naznakom predmeta (subject): Projekat IDI – Prijava na javni poziv za OCD – Naziv organizacije najkasnije do 13. aprila 2025. godine do 23.59h.
Sva pitanja u vezi sa pozivom možete uputiti na e-mail: office@coi-stepbystep.ba, sa naznakom predmeta (subject): Projekat IDI – Pitanje u vezi javnog poziva za OCD najkasnije do 07.04.2025. godine, do 17:00h.
U RAZMATRANJE ĆE BITI UZETE SAMO KOMPLETNE PRIJAVE KOJE SU DOSTAVLJENE DO NAVEDENOG ROKA.
Prilozi:
Tekst za objavu vijesti o pozivuDownload
Izvor: mreza-mira.org